Keď sa niečo pokazí

Autor: Kveta Klein | 28.11.2014 o 7:00 | Karma článku: 6,65 | Prečítané:  983x

Najväčší stres upadol, nastalo ticho. Vierka má čas premýšľať o tom, čo sa stalo a prečo?

Absolvovala som s ňou skoro všetko. Návštevy po úradoch, právnikov, preplakané dni pomiešané s dňami počmáranými úsmevom. Od rozhodnutia po podanie návrhu to trvalo necelé tri mesiace a súd rozhodol po roku a pol, pretože sa rodičia dohodli. Ak by nedošlo k dohode, v dátume konečného verdiktu by bol napísaný prinajlepšom rok 2016...

Čo bolo najťažšie? Určite prijatie skutočnosti, že tak to nie je správne. Potom to, že je iná, ako bývala. Že deti trpia. Nasledoval pohľad do zrkadla a uvedomenie si, že jej oči nesvietia šťastím. Rozhodnutie a zahodenie pocitu hanby, zlyhania a hľadania chyby v sebe. Zvláštne pozorovať človeka, ktorý sa ocitne v ťažkej životnej situácii. Vierka bola chvíľkami odhodlaná, potom si neverila, potom si vyčítala a znova prišlo niečo, prečo vedela, že musí ísť ďalej. Pocit ohrozenia a strach o deti nadobudli obrovské rozmery. Často myslela na blízkeho priateľa, ktorý hovorieval: „Najdôležitejšie je zachovať si duševné zdravie.“ Mal pravdu, je to tenký ľad. Za normálnych okolností sa nad tým človek vôbec nezamýšľa, ale keď je pred dverami ťažkých životných situácií, veru to otrasie aj najsilnejšou povahou. Ten tenký ľad sa môže buď preboriť a vtedy príde skrat, alebo sa môže topiť pomaly. Keď naň v jednom kuse vedome niekto kvapká teplú vodu, sedí a čaká...Tak by som charakterizovala Vierkinho exmanžela. Robil vedomé kroky, chcel ju zlomiť.

Tak čo sa vlastne stalo?

Nečakajte, že vám opíšem, ako som zaklopala na jeho dvere a poprosila ho o vyjadrenie. Ako sme si sadli, pohostil ma a so slzami v očiach mi porozprával svoj postoj. Pokúsim sa nestranne vyjadriť svoj pohľad.

On je tvrdý, ale na druhej strane verím, že za každým, aj najtvrdším kameňom, sa ukrýva niečo, prečo ten voňavý chlieb premení na skalu. Oni dvaja sa stretli a každý mal za sebou nejaký vzťah. On už jedno rozvedené manželstvo, ale verili, že sa našli. Podľa mňa chybou bolo, že Vierka sa mu stále len prispôsobovala. Raz mi spomenula, ako si po pár mesiacoch spoločného bývania uvedomila, že to nie je ono a povedala mu to. Tam ja vidím dôležitý bod. On jej povedal, že nechce byť taký tvrdý, nech mu pomôže sa zmeniť. Vierke to bolo ľúto, pretože v ňom videla skvelého, zodpovedného človeka. Bol úspešný v práci, nebál sa, mal dobrodružnú povahu, ale...To „ale“ neviem presne pomenovať. Myslím si, že ho v detstve niečo poznačilo. Nevedel prejaviť city, nevedel sa otvorene tešiť, ale túžil a chcel. Zmenil sa, lepšie povedané, chcel žiť inak, chcel byť iný, chcel byť bezprostredný. Vierka sa medzitým hlbšie a hlbšie zamilovávala. Videla ho tak, ako ho vidieť chcela. Medzitým sa vzali (za okolností, ktoré som už spomínala v inom článku, ale aby ste nemuseli hľadať: zobrali sa tajne. Vierka s tým súhlasila, pretože bola „v ňom“ až po uši a ani na chvíľku nerozmýšľala, že argumenty, prečo chcel, aby sa zobrali bez vedomia najbližšej rodiny, boli choré a neakceptovateľné). Bola pod jeho vplyvom. Bol šarmantný a pozorný. Jeho názor bol aj jej názorom. Keď vyslovila svoje myšlienky, vždy ich vyvrátil a argumentoval, prečo nie sú správne. Je to nepochopiteľné, ako niekto dokáže človeka zmanipulovať. Postupne ju odstrihával od rodiny, ale našťastie, nepodľahla úplne a nad jeho vysvetleniami rozmýšľala. Tenký ľad...

Ďalší dôležitý moment v tejto rodinnej katastrofe vidím v tom, ako sa zmenil, keď otehotnela. Vierka mi povedala, že počas prvej krízy, kedy podala žiadosť o rozvod sa vyjadril, že je taký, lebo veľmi túžil po deťoch a zrazu, keď sa mal stať otcom, sa zľakol zodpovednosti, či to celé zvládne. Bol prehnane ustráchaný a všetko musel mať pod kontrolou. Od toho sa odvíjalo jeho konanie. Z môjho pohľadu strach, nedôvera v seba samého, ale stále je tam to „ale“. Strach zo zodpovednosti, neistota, či budem vedieť uživiť rodinu. Nie je jediný otec, ktorý to prežíva a predsa nie každý muž trápi svoju krv len preto, lebo sa zľakol.

Vierka nie je bezchybná žena a ani to o sebe netvrdí. Kadečo by sa dalo vylepšiť, avšak jej dôvody pre vstup do manželského zväzku boli iné ako jeho. Bola doňho bláznivo zamilovaná a ešte aj dnes, keď bublinky zo šampanského dávno vyšumeli, vie nájsť dobré vlastnosti, ktoré ju na ňom očarili. Premýšľa však už inak. Viac hlavou. Nemôžem povedať, že ju táto skúsenosť spravila zatrpknutou ženou a pohľad na muža v nej vyvoláva pocit dávenia. Ale nemá teraz v srdci miesto pre muža. Potrebuje si uvedomiť čo prežíva, čo cíti. Chce porozumieť prečo? Existujú odpovede?

Stretli sa. Každý mal niečo odžité, ale do vzťahu išli úprimne. Ona si ho brala z lásky, on nie. Nie? Sám to povedal na súde. Láska nebola na prvom mieste, ale túžba mať deti. Kamaráti ho podpichovali, že čo je to za chlapa. Chcel sa usadiť. Chcel a túžil. Keď to prišlo zľakol sa a niekde sa to celé pokazilo. Nevedel z toho vyjsť a vlastne ani nechcel, lebo v jeho očiach bolo všetko v poriadku. Vlastne nie, stále ten neporiadok v dome!

Vierka mala tiež svoju predstavu. Tiež chcela a túžila. Deti mala vždy rada a sama mala v sebe niečo detské a hravé. Spontánnosť, ktorá ho na nej fascinovala, osobitosť, ktorá ho na nej priťahovala, jedinečnosť, pre ktorú si ju všimol v dave. To všetko mu začalo vadiť a to všetko jej vyčítal. Chuť sa zmeniť kvôli nej ho prešla príchodom detí a ani sa mu nečudujem. Aký by to bol život? Nebyť sám sebou. Tak sa nedá ráno vstať a večer si ísť ľahnúť. Pre oboch je lepšie, že už nežijú spolu. Chcela mu pomôcť, ale jej optimizmus a hravosť nestačila na to, aby porazila jeho vnútorných démonov, ktorí z kedysi bezstarostného chlapca vyrobili perfektného muža bez tváre, kde prejaviť city je neprípustné.  „Uzavri sa do seba, nehovor  o svojich pocitoch, to je zakázané! So všetkým si musíš poradiť sám, ty si najlepší, never nikomu!“, vtĺkali mu do hlavy.

A ešte jeden dôležitý aspekt bol v tomto vzťahu. Pohľad na materiálno, na peniaze. Podieľal sa jeho strach o peniaze na krachu rodiny?

 

Vierka nastúpila na liečbu. Liečbu časom, lebo ako sa hovorí: Čas je najlepší lekár. Tak mu zavolala a dohodla si termín...

 

 

...príbeh sa nekončí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?