Lekársky preplesk

Autor: Kveta Klein | 27.10.2014 o 7:00 | Karma článku: 19,12 | Prečítané:  4275x

Dve lekárky, jedna pacientka, jedno mesto. Tentoraz  to nebude Bratislava, ale Nové Mesto nad Váhom.  Málo omáčky, veľa faktov.

Po istých zdravotných ťažkostiach slečna M. pochádzajúca, žijúca a pracujúca v Novom Meste nad Váhom, zašla za všeobecnou lekárkou, ktorá ju poslala na očné vyšetrenie k odborníčke. Pani doktorka je vo veku, kedy už mohla pokojne oddychovať. Rozhodla sa však pokračovať vo svojej lekárskej praxi, na čo má samozrejme nárok, ak má chuť a je na vykonávanie praxe spôsobilá. Ordináciu má vo svojom dome, ordinačné hodiny jasné:

Pondelok až  Piatok:  7.30 - 12.30hod.

Slečna M. pracuje od 9.00 do 17.00 hod. pričom má nárok na jednu hodinovú prestávku v čase od 12.00 - 13.00 hod. Rozhodla sa pre vyšetrenie mimo pracovnú dobu, nevyužila možnosť objednania.

Prvý pokus:   11.45 - čakáreň prázdna, v ambulancii nik. Po nejakom čase vyšla sestrička, že už ju nevyšetria, lebo je veľa hodín, nech príde ráno. Slečna M. sa opýtala, či má prísť na vyšetrenie nenamaľovaná. Odpoveď sestričky: „Je mi to jedno, príďte aj na zeleno!“, plesk dverami.

Druhý pokus:  7.30 - plná čakáreň, po hodine čakania sa rozhodla odísť, aby prišla včas do práce.

Tretí pokus:  11.45 - ešte v ten istý deň sa vrátila, čakáreň prázdna, dnu jeden pacient. Pred 12.00 vyšla sestrička, že sa ide opýtať, či ju pani doktorka zoberie, pričom prevzala zdravotnú dokumentáciu od slečny M. Pani doktorka sa rozhodla ju zobrať a tak konečne vošla do ambulancie. Po krátkom úvode s opisom problému, pre ktorý slečna M. vyhľadala lekársku pomoc, sa na ňu pani doktorka rozkričala: „To čo si dovoľujete? Prečo klamete, že ste ešte neboli u očnej, veď tu je to v karte a nosíte okuliare!“ Po upozornení, že to je omyl a asi drží v ruke maminu kartu, ktorá sa volá tak isto, nosí okuliare, sa ozvala sestrička: „ Ktorá je vaša mama, 89tka či 60tka?“, mala na mysli rok narodenia. Slečna M. nevychádzala z údivu, že práve prežíva reálnu návštevu odborníka. Ak by jej matka bola narodená v roku 1989, tak by mohla mať len nejakým nadpozemským zázrakom v roku 2014 dvadsaťpäť ročnú dcéru. Sestričku na to upozornila, tá dala správnu kartu doktorke, ktorá ju už bez ďalších doplňujúcich slov konečne vyšetrila. Pri odchode si sestrička vypýtala poplatok  5,- EUR, ktorý slečna M. uhradila a až po telefonáte jej matky, za čo to vlastne platila, sa od sestričky dozvedela, že to bolo za PROMPTNÉ VYŠETRENIE!

Slečna M. musela v krátkom čase absolvovať ešte jedno odborné vyšetrenie, tentoraz gynekologické. Z nepochopiteľných dôvodov má pani doktorka v Novom Meste nad Váhom na dvoch rozdielnych webových stránkach uvedené rozdielne ordinačné hodiny. Slečna M. sa riadila touto informáciou:

Pondelok, Streda, Štvrtok a Piatok: 7.30 - 14.30hod.

Utorok:                                            10.30 - 17.00hod.

Na vyšetrenie bolo možné ísť len na základe objednania, za ktoré sa neplatí a tak mala dohodnutý termín o 3 týždne, pondelok, 12.30hod., čiže opäť v čase svojej obedňajšej prestávky v práci. V daný deň sa riadne dostavila a čakala v čakárni. Po desiatich minútach okolo nej prešla bez povšimnutia najskôr mladá doktorka a o chvíľku na to vyšla aj sestrička, ktorá zamykala ordináciu. Slečna M. sa teda ozvala, že je tri týždne objednaná.

„Ideme s pani doktorkou na obed, máme na to predsa nárok“ a odišli. Slečna M. teda presedela svoju obedňajšiu prestávku (hladná) a „možnosť“ objednania na konkrétnu hodinu jej prišla ako absurdný pokus o pridelenie dobrého bodu na webovej stránke. Odpoveď na otázku: „Prečo ju objednali, keď majú v tom čase prestávku?“,  nedostala.

U obidvoch prípadoch nešlo o život, to je pravda, ale išlo o obyčajnú ľahostajnosť a ignoranciu doktoriek. Nezáujem o pacienta, ktorý nech robí čo robí, dobre to nebude a doktorka mu dá jasne najavo, kto je v ambulancii pánom. Slová „empatia, slušnosť, trpezlivosť“ počas štúdia medicíny asi prepočuli a očividne im nepovedali ani ďalší dôležitý fakt: že po udelení titulu MUDr. budú pracovať s ľuďmi a kopať do zemiakov môžu v čase svojho voľna!

Alebo

a to pokladám za ďalší dôležitý fakt, ktorý sa zohrieva v našom zdravotníctve:

Pre štúdium medicíny sa už dávno nerozhodujú len ľudia, ktorí to berú ako svoje poslanie. Ľudia, ktorí chcú pracovať pre ľudí a pomáhať im, ale ako možnosť výborného zárobku, udelenie spoločenského statusu, či pohladenie vlastnej dôležitosti.

 

Na záver:

Nehádžem všetkých lekárov do jedného vreca, poznám aj dobrých lekárov a viem, že nad podobným správaním svojich kolegov len neveriacky krútia hlavami. Isté však je, že pokiaľ im to budeme tolerovať, budú sa k nám správať ako k špine, ktorá ich obťažuje a do ktorej si na uvoľnenie vlastnej frustrácie z niečoho, čo sme im my nespôsobili, s radosťou kopnú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?