Strach vo vlaku

Autor: Kveta Klein | 13.9.2014 o 9:40 | (upravené 17.9.2014 o 15:41) Karma článku: 12,07 | Prečítané:  2813x

Nevolajte políciu, aj tak vám to nepomôže!

Predĺžený víkend, pekné počasie a výlet vlakom za priateľmi. Sľubný začiatok. Na nástupišti v Bratislave sme si s deťmi sadli do vlaku smer Poprad. Otvorený vozeň prvej triedy sa pomaly zapĺňa a vedľa mňa má miesto staršia pani hovoriaca po anglicky. Pozdravili sme sa a povedala mi, že necestuje sama, jej priatelia sú tam ďalej, aha. Idú do Trenčína na svadbu. Zamávala im, že je v poriadku. Vybrala som deťom časopisy, pastelky a zaslúženú odmenu, že sme to všetko pekne stihli. Práve som odkladala tašku pod sedadlo, keď som za chrbtom zaregistrovala mužský hlas.

„Dobrý deň. Potrebujem peniaze. Pôjdem teraz pomedzi vás a pri každom sa zastavím. Nevolajte políciu, aj tak vám to nepomôže!“

Deti sa na mňa vystrašene pozreli. Na kolenách mi pristál balvan a ruky sa mimovoľne roztriasli. „Ticho seďte,“ hovorím im, „ nebojte sa a nepozerajte sa na neho.“ Dcére bolo do plaču. Otvorila som jej časopis a ukázala, že má čítať. Keď sa muž zastavil pri nás, nechápavá Angličanka sa mu chystala ukázať cestovný lístok, lebo si myslela, že je to sprievodca. Zadržala som jej ruku a šepla, že jej to vysvetlím. Zistila, že niečo nie je v poriadku, lebo vo vagóne bolo hrobové ticho. Normálne oblečený muž mal jednu ruku nastrčenú, kde čakal, že mu budeme dávať bankovky a druhú mal zasunutú pod bundou. Čo v nej držal? Nôž? Pištoľ? Vlastnú nenávisť? Cítila som strach. Pokrútila som hlavou, že nemám peniaze a on sa otočil na ďalšieho cestujúceho. A potom išiel ďalej a ďalej a keď som si myslela, že ma nemôže vidieť a počuť, siahla som do tašky po mobil. Vyťukala som 158. Tlmeným hlasom som povedala, kde sme a prečo volám.

...lenže chlapík sa zrazu odniekiaľ vynoril a stál nad spolucestujúcou  z Albionu. Rýchlik akoby naschvál začal hlučne rachotiť a vŕzgať. Nebolo kam uniknúť. Útočník už nemal ruku schovanú pod bundou. Držal ju pred sebou a mieril na nás pištoľou. Gúľal očami po všetkých, aby mu nič neuniklo.

„Toto ste chceli? Toto?“ vystrelil do plafónu, „ kto na mňa zavolal policajtov?“, reval, „nebol som dosť jasný? Tak teraz vám to vysvetlím.“  Nekoordinovane hádzal rukami a hlavňou udrel najbližšiu hlavu. Patrila Angličanke. Spadla na zem a on sa pozrel na mňa. Všetci sa na mňa pozerali a on začal strieľať ...v sekunde sa nudný vozeň zmenil na zmes červenej, kriku a paniky!

„Hlasnejšie, nepočujem vás,“ ozvalo sa v telefóne.

„Nemôžem, bojím sa, mám tu deti, neviem či nemá nejakú zbraň ...“, šepkala som.

„Nie je tam niekde na blízku sprievodca?“

„Nevidím ho, bojím sa pohnúť.“

„Pokúste sa vyjsť z vozňa a zavolajte sprievodcu, my zatiaľ zalarmujeme železničnú políciu. Zachovajte pokoj.“

Verila som tomu hlasu. Angličanke som povedala o čo ide, deťom prikázala, nech sa nepohnú, že idem len nakuknúť k dverám. Keď bol muž na úplne opačnej strane vozňa som vyšla. Našťastie sa už blížil sprievodca a aj železničná polícia. Vošli dnu a spacifikovali toho muža. Bol to rýchly a nie veľmi hlučný proces. O chvíľku som mala telefonát z polície, či je všetko v poriadku. Stále som sa klepala a povedala, že áno, je preč. Vlak sa konečne rozbehol...

Chlapíka vyviedli a my sme o ňom už nepočuli. Ale čo ak by to dopadlo inak? Príbeh muža, ktorý sa vyhrážal a chcel od nás peniaze sa neskončil krvavo. Niet v ňom obetí a hrdinov. Avšak v očiach mojich detí som hrdinka ja.

„Mami? A prečo sa proti nemu nepostavil dáky muž?“

Áno, prečo žiadny muž nevstal a nepostavil sa s odvahou a ráznosťou proti zvláštnemu lupičovi?? Sú dnešní muži bojkovia a zbabelci, pred očami majú len farby dúhy? Šľachetní muži, hrdinovia ženských sŕdc vymreli a tí, ktorí nevymreli, už len hrdinsky zápasia s alzhajmerom a opatrovateľkou, ktorá si statočne privyrába k dôchodku? Kde sa podeli pevné mužské ruky, pohľady spod obočia a sila rozhodnosti, ktoré spacifikovali kadejakých vagabundov?...veď tu mi ani s batožinou do vlaku nik z týchto nosičov tabletov a noutbúkov nepomohol. Zamýšľam sa nedlho, keď ma zrazu zas vyhodilo zo sedadla - to sa rozleteli dvere do vozňa a ich priestor celkom vyplnila silueta osoby bizarných tvarov v opare odóru z rexony a potu. Žena, ktorej služobná uniforma si pamätala deň, kedy na stanici v Humennom predali Švejkovým spolubojovníkom teplé pirôžky, tlačila rozheganý vozík s kymácajúcim sa komínom z plastových pohárov a s registračnou pokladnicou, prilepenou  kobercovou páskou o rám. Osoba otráveným hlasom ponúkala „kávučičaj“ z vlažnej vody, minerálku. Ľudia kupovali čipsy, tyčinky, tí najbohatší pivo v plechu, len žemle udusené v igelite na lístku šalátu nevábne smútili - nepochybne sa dnes prevezú tam aj späť krížom cez celú republiku. Cestujúci si na čelá prikladali vychladené miniPETky s bublinkami a ja som z tašky vylovila horalky. Podala som ich deťom, ako inak - s úsmevom, aby si nevšimli, že sa mi aj za Žilinou stále trasú ruky. Načo im hovoriť, že som takmer zinfarktovala z tej osoby s vozíkom plným občerstvenia. Syn to volá BUFET. Agónia ma prešla za Ružomberkom a v Liptovskom Mikuláši mi už srdce búšilo ako-tak v rytme.

Strach je prirodzený  a v momente, keď sa stanete rodičom, dostane váš strach celkom iný rozmer. Bojíte sa predovšetkým o dieťa. V dnešnej dobe, keď správy chrlia informácie o tom, kde všade sa strieľa, môžem ich síce nepočúvať, ale nie nepočuť.  Nechcela som vedieť, čo mal šialenec schované pod bundou a boli tam moje deti! Tam nebol priestor na úvahy...

 

 

Príbeh bol napísaný podľa skutočnej udalosti z leta  2013.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

KOMENTÁRE

Fico preháňal, aby sa stal nenahraditeľným

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.

ŠPORT

Lídrom Bory na Tour de France bude Čech, Sagan zabojuje o zelený dres

Leopold König pôjde na Tour so Saganom.


Už ste čítali?